Turvaveitsi MARTOR SECUNORM 500
15,69 €
Vankka, turvallinen ja ergonominen turvaveitsi automaattisella terän takaisinlatauksella. Leikkausyvyys jopa 1,7 cm
Vankka, turvallinen ja ergonominen turvaveitsi.
Uusi MARTOR SECUNORM 500 -turvaveitsi tehty alumiinista joka tekee veitsestä erittäin kevyen mutta kestävän. Veitsen muotoilun vuoksi se istuu kädessä hyvin ja sopii myös vasenkätisille. Kahva osittain tehty kumista jolloin se on mukava käyttää. Terä latautuu automaattisesti sissän kun kahvasta päästää irti. Terä on helppo vaihtaa, napinpainatuksella. Terä ei irtoa vahingossa vaihtaessa, se istuu vankasti kiinni magneetin avulla kunnes sitä irrotetaan. Terän pää on pyöreä joka tekee käytöstä vieläkin turvallisempaa. Leikkuusyvyys jopa 1,7 cm.
Turvaveitsi. Pyöristettykärkisellä terällä.
SECUNORM PROFI asetti yli 40 vuotta sitten standardit turvallisuudelle, kestävyydelle ja ergonomialle. Sen seuraaja menee useita askelia pidemmälle. Esimerkiksi uusi alumiinikahva parantaa merkittävästi käsittelyä ja helpottaa leikkaamista, uutta liukusäädintä voidaan käyttää molemmilta puolilta ja teränvaihto on tehty paljon helpommaksi. Näiden parannusten lisäksi todistettu automaattinen teränveto suojaa sinua edelleen viiltovammoilta.
Kaikki kohokohdat yhdellä silmäyksellä.

Ergonominen kahva
Erinomainen ergonomia tuntuu kaikkialla SECUNORM 500 -veitsessä, esimerkiksi uudelleen muotoillussa kahvassa, joka sopii mukavasti käteen. Tai yksityiskohdissa, kuten kauniisti pyöristetyssä veitsen päässä tai liukusäätimen liukumattomassa pehmeässä otteen pinnassa.

Kulutusta kestävä
Kestävä alumiinikahva on suunniteltu vaativimpiin ja toistuviin leikkaustehtäviin. Kuten suosittu edeltäjänsä, se on kestävä monitoimityökalu, joka pystyy selviytymään kaikista leikkaushaasteista.

Kaksipuolinen liukukisko
Edeltäjä SECUNORM PROFI tarjosi sekä vasen- että oikeakätisille tarkoitettuja malleja. Nykyaikaisen seuraajan myötä kuka tahansa voi leikata tehokkaasti – ja käsiä voi vaihtaa tarvittaessa.

Työkaluton teränvaihto
Teränvaihto ilman työkaluja. SECUNORM 500:ssa on intuitiivisesti käytettävä teränvaihtopainike. Paina kerran irrottaaksesi teränpitimen tukevasti kiinnitettyine teräineen.

Teränvaihto helppoa
Terän suojus pysyy avattaessa halutussa asennossa. Terään on sitten helppo päästä käsiksi ja se voidaan poistaa terättömän reunan avulla, mikä välttää loukkaantumisvaaran.
Automaattinen terän sisäänveto – korkea turvallisuustaso
SECUNORM 500:n automaattinen terän sisäänveto takaa korkean turvallisuustason viiltovammoja vastaan. Heti kun olet aloittanut leikkaamisen, ota peukalosi pois liukusäätimeltä. Tämän jälkeen terä vetäytyy kahvaan heti, kun se on irronnut leikattavasta materiaalista.

| Paino | 72,5 g (gramma) |
|---|---|
| Mitat | 143 × 16 × 36 mm (millimetri) |
| Article No | 50000110, 50000410, 50001010, 50000910, 50000510, 50000610, 50000210, 50000310 |
| material | Aluminium |
| blade | TRAPEZOID BLADE NO. 65232 |
| Blade change | Yes |
| Stainless steel | Yes see webstore |
| detectable | No |
| color | Silver/blue |
| Food safe | No |
| Order number | 50000110.02 |
| Cutting depth | 17 mm see options |
| gs_certificate | 603574-6653-55094-2018/2 |
| EAN | 4002632800818 |
MARTOR® on saksalainen premium-brändi, joka on erikoistunut turvaveitsiin ja turvallisiin leikkausratkaisuihin teollisuuden, logistiikan ja varastoinnin tarpeisiin. Yritys tunnetaan erityisesti innovatiivisista turvamekanismeistaan, jotka vähentävät tapaturmariskiä ja suojaavat sekä käyttäjää että leikattavaa materiaalia.
MARTOR kuuluu maailman johtaviin turvaleikkureiden valmistajiin, ja sen tuotteet valmistetaan Saksassa tiukkojen laatu- ja turvallisuusstandardien mukaisesti. Yrityksen kehitystyö perustuu jatkuvaan innovointiin, ergonomiaan ja käyttäjäturvallisuuteen. MARTORin tunnetuimpia teknologioita ovat automaattisesti palautuvat terät sekä piilotetut terärakenteet, jotka minimoivat viiltovammojen riskin.
MARTORin valikoimaan kuuluvat mm. SECUNORM-, SECUPRO- ja SECUMAX-sarjat, jotka tarjoavat ratkaisuja erilaisiin leikkaustarpeisiin – kevyestä pakkausmateriaalien avaamisesta vaativiin teollisiin käyttökohteisiin. Tuotteet soveltuvat erinomaisesti esimerkiksi logistiikkaan, elintarviketeollisuuteen, tuotantolaitoksiin ja varastotyöhön.
Yritys panostaa vahvasti myös kestävyyteen ja vastuullisuuteen. Pitkäikäiset materiaalit, vaihdettavat terät ja ergonominen muotoilu vähentävät jätettä ja parantavat työskentelyn tehokkuutta. MARTORin tavoitteena on tarjota ratkaisuja, jotka tekevät työympäristöstä turvallisemman ja tuottavamman.
