Turvaveitsi PYLA ALD
19,22 €
Turvaveitsi kokonaan muovista elintarviketeollisuutta varten.
PYLA ALD on suunniteltu erityisesti elintarviketeollisuutta varten. Turvaveitsi on tehty kokonaan kovasta muovista. Terä on myös muovinen. Muovinen terä ei ole yhtä terävä kuin metallinen (vertaa keraamiset terät), sitä on turvallisempi käyttää ja se leikkaa hyvin. Muita etuja on se, että ne eivät johda sähköä eivätkä ruostu. Terä kestää kuumuutta hyvin. Muovisia teriä on turvallista vaihtaa uuteen.
Turvaveitsen pitkän terän ansoista leikkaat hyvin vaahtomuovia, pusseja ja ohutta muovifilmiä. Veitsi on elintarvikehyväksytty 10/2011 ja kaikki muoviosat on metallinpaljastimessa havaittavissa. Veitsen terä ei lataudu automaattisesti takaisin vaan syvyyttä voi itse säädellä. Istuu hyvin kädessä ja veistä on mukava käyttää.
Veitseen voi asentaa 3 eri muovista terää, riippuen leikkuutarpeesta; 65 mm – leikkyysyvyys 20 mm , 101 mm – leikkuusyvyys 60 mm tai 167 mm -leikkuusyvyys 120 mm. Terät on hyvin kovia, tehty lasikuidulla vahvistetusta komposiittimuovista. Terät eivät ole katkoteriä, ne eivät katkeile ja näin ollen palaisia ei joudu ei-toivottuhin paikkoihin. Terä on 1,4 mm paksu.
Terän vaihto ei vaadi työkaluja, se vaihdetaan takaa. Katso video.
| Paino | 100 g (gramma) |
|---|---|
| Mitat | 240 × 120 × 18 mm (millimetri) |
| Article No | 17.1.253.20, 17.1.253.60, 17.1.253.120 |
| size | 240 x 120 x 18 mm |
| weight | 67g |
| material | Metalldetectable Plastics |
| blade | 253.14.20, 253.14.60, 253.14.120 |
| Blade change | Yes |
| Stainless steel | No |
| detectable | Yes |
| color | Blue |
| Food safe | Yes |
| Order number | 17.1.253.20, 17.1.253.60, 17.1.253.120 |
| Cutting depth | 10-50 mm |
| Packaging unit | 1 in single unit box (10 in multipack) |
| gs_certificate | Upon request |
MURE & PEYROT® on ranskalainen ammattiveitsien valmistaja, joka tunnetaan erityisesti teollisuus- ja turvaveitsistä, joita käytetään rakentamisessa, teollisuudessa, logistiikassa ja ammattikäytössä.
Brändi on erikoistunut kestävään suunnitteluun, ergonomiaan ja turvallisuuteen. Tuotteet on kehitetty vastaamaan vaativia työympäristöjä, joissa tarvitaan luotettavia ja pitkäikäisiä leikkaustyökaluja.
Valikoimaan kuuluu muun muassa:
-
turvaveitset
-
ammattimaiset mattoveitset
-
erikoisleikkurit
- elintarviketeollisuuteen sopivat ratkaisut
-
vaihdettavateräiset ratkaisut
MURE & PEYROT panostaa laatuun, kestävyyteen ja käyttäjäturvallisuuteen. Tuotteet soveltuvat erityisesti ammattilaisille, jotka tarvitsevat tarkkaa leikkausjälkeä ja turvallista käyttöä päivittäisessä työssä.
